• Exhibitions
 • Artists
 • News
 • Fairs
 • Books
 • Contact
 • Roman Štětina

  This is me you

  1.11.2018–22.12.2018 Brno Curated by Jiří Havlíček
  • Text by Jiří Havlíček (EN)
  • Text by Jiří Havlíček (CZ)

  Link to video THIS IS ME YOU (excerpt)

  Notes:
  The German writer Jean Paul was the first to use the word doppelgänger, literally “double-goer”, in 1796. However, in his book Siebenkäs he introduced this neologism in a slightly different variant, doppeltgänger. He explained the term in a footnote: the name for people who see themselves. Remarkably, the book also features the word doppelgänger in its correct form yet with a completely different meaning (the second course).

  In 1871 Lewis Carroll wrote the sequel to his book Alice in Wonderland. Its original English title, Through the Looking-Glass, and What Alice Found There, is usually translated into Czech as Alice Behind the Mirror. A looking-glass is an old-fashioned English term for a mirror. Lewis Carroll, whose real name was Charles Lutwidge Dodgson, was also a skilled photographer.

  In 1893 Henry P. Ranger had an invention called Mirror For Use In Photography patented as no. 505 127. The device consisted of two mirrors and a camera. The mirrors were positioned so that they were approximately in a right angle. The camera was hidden behind two screens. The photographed person stood between the mirrors, their back to the camera. The result was a five-way portrait.

  On 21 June 1917 Marcel Duchamp with his friends Francis Picabia and Beatrice Wood visited the Broadway Photo Shop at 1591 Broadway. This occasion gave rise to the famous photographic postcard with Duchamp’s portrait taken from five different sides. Picabia had himself photographed in the same manner; however, he was not satisfied with the result. He returned to Broadway a couple of days later and had the photographic process in the studio repeated.

  In 1946 The Dark Mirror film noir was premiered, a story of twins with different characters suspected of murder. The script was written by Nunnally Johnson who later directed the Oscar-nominated The Three Faces of Eve (1957), a drama about a split personality. By coincidence, Hugo Haas made his American film Lizzie, a psychological thriller about triple personality disorder, in the same year.

  In 1970 the British director Basil Dearden shot his last film, The Man Who Haunted Himself. After an opening sequence with a car accident the hero splits into two characters, and his double starts making his life complicated. The director died in a car crash a year later.

  In 2003 the Japanese film director Kiyoshi Kurosawa made a black comedy called Doppelganger.

  On 2 October 2018 the journalist Jamal Khashoggi disappeared in the Saudi-Arabian consulate in Istanbul. Instead of him, a double walked out of the building wearing the same clothes as Khashoggi, only his shoes were different. This double was probably to cover up a murder which had taken place inside.

  Link to video THIS IS ME YOU (excerpt)

  Poznámky:
  V roce 1796 použil německý spisovatel Jean Paul poprvé slovo Doppelgänger (dvojník) ve své knize Siebenkäs. Nicméně zde novotvar uvedl v poněkud odlišné podobě – Doppeltgänger. V poznámce pod čarou termín vysvětluje jako označení člověka, který vidí sám sebe. Je pozoruhodné, že ve stejné knize se objevilo také slovo Doppelgänger ve správném tvaru, ovšem ve zcela jiném významu – označovalo druhý chod jídla.

  V roce 1871 napsal Lewis Carroll druhé pokračování knihy Alenka v říši divů. Původní anglický název Through the Looking-Glass, and What Alice Found There se do češtiny zkráceně překládá jako Alenka za zrcadlem. V angličtině znamená looking-glass zastaralé označení pro zrcadlo, česky doslova „sklo na dívání se“. Lewis Carroll, vlastním jménem Charles Lutwidge Dodgson byl také zručný fotograf.

  V roce 1893 si nechal Henry P. Ranger patentovat vynález pod číslem 505 127 s názvem Využití zrcadla ve fotografii. Vynález se skládal ze dvou zrcadel a jednoho fotoaparátu. Zrcadla byla sestavená tak, aby svírala přibližně pravý úhel. Fotoaparát byl ukrytý za dvěma paravany. Fotografovaná osoba stála mezi zrcadly, zády ke kameře. Výsledkem byl portrét z pěti různých stran.

  Dvacátéhoprvního června 1917 navštívil Marcel Duchamp se svými přáteli Francisem Picabiou a Beatrice Woodovou fotografický salón na adrese Broadway 1591. Při této příležitosti vznikla proslulá pohlednice s Duchampovým portrétem z pěti různých stran. Stejným způsobem se tehdy nechal vyfotografovat také Picabia, který však s výsledkem nebyl spokojený. O několik dní později se na Broadway vrátil a focení v ateliéru zopakoval.

  V roce 1946 měl premiéru film noir s názvem Temné zrcadlo, příběh povahově odlišných dvojčat podezřelých z vraždy. Scénář napsal Nunnally Johnson, který později režíroval Oscarem oceněný snímek Tři tváře Evy (1957) o rozpadu osobnosti. Shodou okolností ve stejném roce natočil Hugo Haas svůj americký film Lizzie, psychologický snímek o roztrojené osobnosti.

  V roce 1970 natočil britský režisér Basil Dearden svůj poslední film s názvem Muž, který pronásledoval sám sebe. Hlavní hrdina se po úvodní automobilové havárii rozdvojí a jeho dvojník mu začíná komplikovat život. O rok později zemřel režisér filmu při autonehodě.

  V roce 2003 natočil japonský režisér Kiyoshi Kurosawa černou komedii s názvem Doppelganger.

  Druhého října 2018 zmizel na saudskoarabském konzulátu v Istanbulu novinář Džamal Chášukdží. Z budovy místo něj vyšel stejně oblečený dvojník, pouze s jinými botami. Nastrčený dvojník měl pravděpodobně zakrýt vraždu, která se odehrála uvnitř.